Rozwiązanie zagadki i ekstremalne pomysły na pomaganie

Tekst roku
Nurtowała mnie historia ludzi uwidocznionych na zdjęciach, które umieściłam we wpisie „Iść za marzeniem” tutaj. Widzimy zespół ultramaratończyków niosących przez pustynny piach osobę niepełnosprawną. Widzimy ich ogromne zmagania i determinację na trasie, bo regulamin dla wszystkich jest bezwzględny, i widzimy ich ogromną radość i entuzjazm na linii mety. Zdjęcia pochodzą z 30. Maratonu Piasków w Maroku, a teraz już wiem, że historia tych ludzi i ich wyczynu jest niezwykła.

img31_3 img30_262 img30_263

Pracownicy jednej z francuskich linii lotniczych wpadli na genialny pomysł. Postanowili pomóc osobom niepełnosprawnym w nietypowy sposób. Zasada była prosta. Każdego dnia nieśli oni przez pustynny piach osobę niepełnosprawną ruchowo. Każdego dnia był to ktoś inny, by spełnić marzenia jak największej liczby chętnych. Młodzi ludzie przykuci do wózków inwalidzkich przez moment mogli poczuć żar palącego słońca i na własne oczy zobaczyć świat, o którym nie odważyli się nawet marzyć.

W programie „Świat się kręci” Przemek Ignaszewski zdradził inny patent na wspaniałe życie i pomaganie innym. Ważył 135 kilogramów. Dziś waży o 50 kilogramów mniej i twierdzi, że czuje się szczęśliwszy wyeliminowawszy z diety tłuste kiełbasy i to, co powoduje otyłość. Zaczął biegać i zrozumiał, że bieganie to przepustka do wspaniałego życia, to nałóg, miłość, pasja. Bieganiu trzeba nadać jakiś sens, stąd zrodziła się idea „Tort urodzinowy dla Gosi”.

 Przemek bierze udział w serii ultramaratonów, a we wrześniu planuje przebiec w 9 dni trasę około 800 kilometrów między Morskim Okiem a Helem. Wszystko po to, żeby zebrać pieniądze na windę dla swojej niepełnosprawnej siostrzenicy Gosi, która choruje na porażenie mózgowe i porusza się na wózku.
img30_379 img30_378 img30_497

Strona Przemka

Janina Ochojska w książce „Świat według Janki”  przedstawia różne oblicza współczesnego świata. Świat przedstawiony w książce ma twarz nieszczęśliwego, głodnego, bezdomnego człowieka. Często narzekamy, że w kraju jest źle, nie zdajemy sobie sprawy w jakich warunkach żyją inni: kataklizmy, konflikty zbrojne, brak wody. W zeszłym roku swój dom musiało opuścić blisko 60 milionów ludzi na świecie.Takie dane zawiera najnowszy raport (Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR). To uchodźcy, którzy żyją w obozach lub na własną rękę próbują dostać się do lepszego – naszego – świata. Jedną z form pomocy jest budowa studni w Afryce. To dobra idea, bo gdzie jest woda, tam jest życie, a ludzie mając wodę nie będą opuszczać swoich miejsc i w lichych skorupach płynąć do Europy. Natalia Salamon przebiegła Maraton Piasków na Saharze wspierając PAH w projekcie budowy studni w Afryce i niosąc przesłanie, że w swoim życiu mamy obowiązek zrobić coś dobrego dla innych.

img30_505 img30_500 img32_90

Podziękowanie

Dziś przeglądając prasę internetową przeczytałam o niezwykłym bohaterze, najbardziej wpływowym polskim nastolatku Adrianie Beściaku. Adrian ma 20 lat, a na grzbiecie niemały bagaż sukcesów sportowych, przeróżnych doświadczeń i traumatycznych przeżyć. Od czterech lat jest przykuty do wózka inwalidzkiego. Kiedyś sportowiec, dziś jako osoba niepełnosprawna osiąga wspanialsze życiowe sukcesy.

Adrian Beściak wyruszył wczoraj (3.06.15 r.) z rzeszowskiego Rynku do Suwałk. W 12 dni na wózku inwalidzkim chce pokonać 600 km trasy, a wszystko dla niepełnosprawnego 12-letniego Jakuba Bysia, który mieszka w Brzostku, a rodzice potrzebują pieniędzy na remont domu.
Wspieram i kibicuję Adrianowi, bo to bohater naszych czasów.
Oto numer konta, na który można wpłacać fundusze:
Katarzyna i Bogdan Byś,
96 8627 1011 3015 1500 2657 0001
Z dopiskiem „W drodze po pomoc – The Best Trip 2015″

img30_501 img30_504 img30_503

Strona Adriana

Kiedyś młodzi ludzie zapytali Janinę Ochojską:
- Jak możemy pomagać innym, gdy nie mamy grosza przy duszy?…
W odpowiedzi usłyszeli, że jeśli nie możesz pomóc materialne, to powinieneś chociaż wiedzieć, że żyją obok ciebie potrzebujący. Mając świadomość, że trzeba coś zmienić, zaczynasz o tym mówić, działać i wpływasz w ten sposób na postawy innych. Zaczynasz „wiercić dziurę w brzuchu” tym, którzy mają pieniądze i zmuszasz ich do filantropii. To nie tylko głód, choroby, bomby zabijają ludzi. Zabija ich przede wszystkim nasza obojętność, a jak zauważył Przemek Ignaszewski: Bywają w naszym życiu chwile, że pieniądz jest bardzo słaby, w starciu z dobrym słowem, gestem czy czynem.

Jedyne co musisz

Dorota Salamon

SMS o treści T11373 na numer 7124
Koszt SMS to 1,23 zł z VAT, głosowanie trwa do 1 marca 2016 r. :)

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>