Historie w zdjęciach zamknięte

Piątek, 22 marca 2019 roku

Jesteśmy na oddziale krośnieńskiego szpitala. W oczekiwaniu na usługę medyczną przeglądamy dwutygodnik społeczno-kulturalny „KrosnoSfera”.

Naszą uwagę przykuwa artykuł: „Historia w zdjęciu zamknięta”. Tekst promuje książkę mieszkańca Stępiny Rafała Jaworka „Zatarte ślady przeszłości”.

img37_143 img37_135 img37_136

Książka Rafała Jaworka „Zatarte ślady przeszłości” ukazała się już w zeszłym roku na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to piękny album dokumentujący zaangażowanie naszych sąsiadów, znajomych rodziców, dziadków w walkę o niepodległość. Dziś pamięć o nich zaciera czas. Pan Rafał zdobył zaufanie wielu mieszkańców naszej
i sąsiedniej gminy. Otworzyli przed nim domowe albumy i serca. Rodzinne historie
i wspomnienia zostały ocalone od zapomnienia. Z kart albumu patrzą na nas twarze młodych chłopców, którzy wyrwani z rodzinnego domu szli walczyć o lepszy świat. O nasz świat,
o nasze tu i teraz.

img37_138 img37_137 img37_140
img37_139 img37_142 img37_144

Podziwiam ogromny wkład pracy, upór i determinację Autora publikacji. Pan Rafał nie otrzymał żadnego wsparcia finansowego z instytucji państwowych. Zbierając materiały przemierzył dziesiątki kilometrów, odbył setki rozmów, poświęcił wiele cennego czasu na przygotowanie książki do druku. Ocalił od zapomnienia kawałek naszej historii. Dzięki zgromadzonym materiałom: wyblakłym fotografiom, nadgryzionym przez ząb czasu dokumentom możemy zobaczyć i poczuć świat, którego już nie ma.

Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

PS: Wracając z Krosna wstępujemy do Biblioteki Publicznej w Wiśniowej. W tej placówce można kupić lub wypożyczyć album Pana Rafała.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>