Wychowanie jak maraton

Ken Kanfield porównuje bycie rodzicem do maratonu, którego metę wyznacza nasze ostatnie tchnienie. Każdego dnia towarzyszymy naszym dzieciom w ich wzlotach i upadkach, nie możemy sobie pozwolić na obojętność, na bierne stanie z boku i pozostawienie dzieci samych sobie. Na różnych etapach życia naszych dzieci przeżywamy razem z nimi ich radości, ale także boli nas, gdy zboczą z drogi naszego wspólnego maratonu. Bywa, że popadają w różnego rodzaju uzależnienia, zamykają się w sobie, jednym słowem oddalają się. Serce wtedy krwawi, lecz czasem trzeba pozwolić im odejść, doświadczyć na własnej skórze trudów istnienia, a nasza pomoc wtedy, to tylko modlitwa.

img34_533 img34_534 img34_535

Ale przychodzi też czas, kiedy trzeba się ucieszyć z sukcesów i poczuć iskrę satysfakcji. Mimo, iż  etapy maratonu są bardzo trudne, nasze dzieci pokonują swoje słabości i osiągają szczyt swoich możliwości. Oto dziecko, które miało poważne problemy, by zaistnieć w normalnej szkole, które kwalifikowały go do szkoły specjalnej, dzięki uporowi i ogromnej pracy przystępuje do matury. To jest wynagrodzenie dla rodzica, który czasem musiał nieść je na swoich ramionach, bo samo nie dawało sobie rady. Czasem dziecko mówi pierwsze słowo w wieku 5 lat, bo choroba, bo ma głęboką niepełnosprawność, ale jaka wtedy radość dla rodziców, nieoceniona wręcz.

Trzeba się cieszyć i być wdzięcznym za każdy najmniejszy nawet sukces, a kiedy przychodzi porażka, umieć przyjąć ją z pokorą. Nikt nie daje instrukcji jak być nieomylnym, ale jedno jest pewne – trzeba dużo siły i wyrzeczeń, by być rodzicem.

To rodzic jest pierwszym nauczycielem, lekarzem, terapeutą swojego dziecka, a potem stara się być przyjacielem dorosłego człowieka. Rodzicielski maraton, to trudne wyzwanie, ale ważne jest, by nie poddawać się i trwać przy naszych dzieciach.
Grażyna Bysiewicz

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>