Historia niezwykłej wyprawy – z Cieszyny do Santiago

Od ponad 1 200 lat ludzie pielgrzymują do Santiago de Compostela. Docierają tam na piechotę, rowerem, konno czy nawet na rolkach, pokonując wiele setek kilometrów historycznym szlakiem pielgrzymkowym – Szlakiem Świętego Jakuba – nazywanym inaczej Camino. Różne są motywy wyruszenia na szlak. Może to być cel religijny, turystyczny, poznawczy, duchowy, sportowy. Każdy podróżujący ma swój osobisty powód, dla którego wyruszył w drogę. Niektórzy wyruszyli z bardzo daleka – spotykaliśmy Japończyków, Koreańczyków, Amerykanów.

img32_903 img33_5 img33_19
img33_20 img33_14 img33_13

- Idę na Camino – taki zwrot można usłyszeć z ust niejednego mieszkańca globu. Zabrzmiał on również w naszych sercach i po wielu miesiącach przygotowań marzenia zostały przekute w czyn. Pod bezchmurnym hiszpańskim niebem przemaszerowaliśmy ponad 200 km zaznając wielu ciekawych wrażeń, nietuzinkowych przeżyć,  interesujących spotkań i kulinarnych doświadczeń.

img32_905 img33_23 img33_22
img33_74 img33_25 img33_30

Podczas wędrówki poczucie bezpieczeństwa zapewniali nam: żółta strzałka, Jakubowa muszla, paszport pielgrzyma i euro w portfelu. :)

Żółta strzałka to bezcenny znak informujący jak mamy kroczyć po szlaku, aby dotrzeć na kraniec Europy do grobu św. Jakuba – jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa. Bez mapy, bez nawigacji, w obcym terenie przewodnikiem staje się żółta strzałka namalowana na drodze, kamieniu, murku, drzewie, która wskazując kierunek prowadzi do celu.

img33_9 img32_901 img32_908

Muszla jest symbolem wszystkich pielgrzymów podążających Drogą Świętego Jakuba. Pielgrzymi niosą ją na plecakach, na torbach przymocowanych do rowerów, na szyi. Muszlą świętego Jakuba oznakowane są kamienie i żółte z błękitnym tłem tablice wyznaczające trasę pielgrzymki. Różne są interpretacje pojawienia się tego symbolu na szlaku.

Podobno pielgrzymi zabierali ze sobą muszle występującego jedynie w Atlantyku przegrzebka jako dowód, że dotarli do Santiago de Compostela. Inni twierdzą, że pielgrzymi nosili ze sobą muszle, ponieważ pukając do domów mogli otrzymać tyle  jedzenia, ile byli w stanie nabrać muszlą i dzięki temu nawet biedak mógł wspomóc potrzebującego. W początkowych czasach ruchu pielgrzymkowego muszle wydawano pątnikom jako dowód odbycia pielgrzymki. Niektórzy dostrzegają, że szlaki pielgrzymkowe układają się w kształt muszli.

img32_902 img33_8 img33_11
img33_17 img33_12 img33_6

 Paszport pielgrzyma (credencial) zapewnia wiele przywilejów na trasie. Posługując się tym dokumentem znajdziemy nocleg w alberdze (albergue – schronisko dla pielgrzymów), a zbierając każdego dnia pieczątki, po przejściu co najmniej 100 km, otrzymamy w biurze pielgrzyma  compostelkę, czyli napisany po łacinie certyfikat przejścia szlaku.

img32_909 img33_1 img33_2
img33_34 img33_33 img33_18

Każdy, kto wybrał się na Camino miał jakiś osobisty powód, dla którego rozpoczął wędrówkę. Wszelkie uczucia, przeżycia, osobiste przemyślenia są własnością każdego pielgrzyma, a to co rozgrywa się w sferze duchowej, pozostaje ukryte głęboko w sercu.
Dorota Salamon

PS
Następny wpis będzie o niezwykłych pielgrzymach spotkanych na trasie.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to Historia niezwykłej wyprawy – z Cieszyny do Santiago

  1. Zbyszek powiedział:

    Gratuluję przejścia do Santiago! Piękne zdjęcia i dobra historia :) Buen Camino!

  2. Dorota Salamon powiedział:

    Dziękujemy. To były dobrze zainwestowane pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>