Solińskie klimaty

Trzy najpiękniejsze rzeczy na świecie to: kobieta w tańcu, koń w galopie i żaglowiec pod pełnymi żaglami. Tutaj będzie o tej trzeciej.

img35_11 img35_9 img35_10
img35_1 img35_0 img35_12

Frysztacka Szkoła Żeglarska skupia ludzi, którzy pokochali wodę i jej piękno, ludzi, którzy mają pasje. W sobotę (27.05.17 r.) dwóch studentów :) akademii, pod okiem doświadczonego instruktora, wypłynęło na solińskie wody, by zderzyć teorię z praktyką. Byłam świadkiem rzadkiego już zjawiska w naszym skomercjalizowanym świecie. Instruktor, Pan Tadeusz Kut jest mistrzem żeglarstwa. Na swoim koncie ma udział w wielu regatach żeglarskich, pływał po morzach i oceanach świata. Mając taką wiedzę, umiejętności można by wyciągnąć z tego kasę. Ludzie, którzy mają pasje, myślą jednak inaczej.

img35_2 img35_3 img35_13
img35_5 img35_18 img35_8

Mistrz żeglarstwa zaprasza na swoją łódź uczniów – przepraszam – studentów :) i przekazuje im wiedzę, której nie znajdą w żadnej księdze, wiedzę, którą sam zdobywał przez długie lata. Takie działania to dziś rzadkość.
A jeszcze dodam: na żaglówce oprócz szumu wody można usłyszeć szelest papieru. Są książki, które kiedyś chłopcy czytali po 3, 4 razy, fascynując się dalekim, nieodkrytym światem.

img35_14 img35_15 img35_17

Łódź z całą załogą dopłynęła szczęśliwie do brzegu, symulowana akcja ratownicza zakończyła się sukcesem, a patrząc na uśmiechnięte buzie pozostałych członków rejsu sądzić można, że i oni pokochali solińską wodę i jej piękno.
Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

16 czerwca 2017 r.

Właściciel żaglówki nie zgadza się z zamieszczonymi we wpisie sformułowaniami: „instruktor, mistrz”, twierdząc, że nie ma papierka z napisem”Instruktor”,  jest tylko zwykłym żeglarzem, chcącym zarazić innych  pasją.

Ja znowu nie zgadzam się z tym tokiem myślenia, gdyż:
Instruktor to osoba udzielająca innym fachowych wskazówek i porad, jak właściwie wykonywać jakąś czynność  – w naszym przypadku: jak okiełznać wodny żywioł.

Mistrz to:
1. Człowiek zdecydowanie lepszy od innych w jakiejś dziedzinie.
2. Osoba godna naśladowania, uznana przez innych za wzór.
Dla nas, początkujących żeglarzy w przedziale wiekowym 7 lat – 50+, Pan Tadeusz Kut jest instruktorem i Mistrzem.

Z wyrazami szacunku – Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>