Społeczeństwo obywatelskie i nasze palące problemy

Stępina, 10.01.16 r.
Społeczeństwo obywatelskie to rodzaj społeczeństwa demokratycznego, w którym obywatele świadomie uczestniczą w życiu publicznym, są aktywni i odpowiedzialni oraz posiadają zdolność samoorganizacji.
Taką lub podobną definicję zapewne pan Krzysztof podaje na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.

Poniżej przykład aktywności, samoorganizacji i współdziałania mieszkańców naszego środowiska w celu osiągnięcia wyznaczonego celu. Tym celem jest budowa sali sportowej w Stępinie.

img31_448 img31_446 img31_468

Zabiegi o budowę sali gimnastycznej w Stępinie podjęło Stowarzyszenie „Góra Chełm” ze Starostą Powiatu Strzyżowskiego panem Robertem Godkiem na czele. Jak to w społeczeństwie demokratycznym bywa, pierwszy krok, to zbieranie podpisów pod petycją. 30 września 2015 roku na Sesję Rady Gminy Frysztak przybyli mieszkańcy naszej społeczności, by przekonywać o potrzebie budowy sali gimnastycznej w Stępinie. Ich głos został wysłuchany, a sprawozdanie z pobytu na sesji zawiera poniższy protokół: punkt 4 obrad, w protokole strona 2 i trochę trzeciej:
Protokół

img31_717 img31_716 img31_447

I tu zapewne każdy zada pytanie:
- Czy jest potrzebna w Stępinie sala gimnastyczna?

Pytam więc jakie zdanie na ten temat ma dyrektor Zespołu Szkół w Gogołowie pan Krzysztof Niekowal. Jego zdanie jest dla mnie szczególnie cenne, bo nie tak dawno w Gogołowie była budowana sala gimnastyczna i też początkowo natrafiono na zdecydowany opór różnych środowisk w gminie. Sama wyśmiewałam zakusy Gogołowian na poprawę zaplecza sportowego przy szkole. Zrzedła mi mina, gdy parę lat temu na gogołowskiej hali spotkali się uczniowie naszych szkół. Wtedy zmieniłam zdanie. Istnienie hali sportowej przy szkole to nie żaden przywilej, to konieczność.

Dyrektor pan Krzysztof Niekowal kibicuje nam bardzo mocno i całym sercem jest za tym, aby ta hala powstała.
Sala gimnastyczna przy szkole w Gogołowie otwarta jest do późnych godzin, przychodzą całe rodziny, korzystają z sali sportowej dorośli i dzieci, cały czas coś się dzieje. Jest bardzo potrzeba, spełnia swoją funkcję, gabaryty są w sam raz, mniejszej hali nie ma co budować.
Jak twierdzi, budowa hali może wpłynąć na rozwój naszej społeczności. To, co możemy sprzedać, zaoferować, czym możemy się poszczycić to: dobra edukacja, kultura regionalna, dobra infrastruktura.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA img31_723 img31_722

Marek Kamiński*, najsłynniejszy polski podróżnik, który jako jedyny na świecie dokonał rzeczy niemożliwych, w książce „Wyprawa”, takim jak my radzi tak: „Jeśli tego naprawdę chcę, jeśli mam mocne przekonanie, jeśli wierzę w swoją wizję, to mogę ją zrealizować, tylko trzeba znaleźć drogę. Jeśli tę drogę rozłoży się na etapy, krok po kroku, okazuje się dostępna także dla (…)”
stępińskiej społeczności, która uważa, że istnienie hali sportowej przy szkole to konieczność.
Dorota Salamon

Wykorzystałam zdjęcia ze strony Stowarzyszenia „Góra Chełm”
Stowarzyszenie

*Marek Kamiński – pierwszy i jedyny człowiek na świecie, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz. Ubiegłego roku przeszedł pieszo 4 tysiące km szlakiem św. Jakuba. Na swoim koncie ma też wiele innych nieprawdopodobnych rekordów. Takiemu człowiekowi musimy wierzyć, że mówi prawdę :)

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>